Rupees and Paise Class 3 MCQ

General Instructions

  • Your test contains multiple-choice questions with only one answer-type question. There are a total of 10 questions
  • This is a 20 min test. Please make sure you complete it in the stipulated time
  • You can finish this test any time using the 'Submit' button.
1. Add
Rs 15.50
+Rs 26.50
___________
____________
2. I have a Rs 100  note and I bought a pencil box for Rs 46.50  and I also purchased one chocolate worth Rs 30. How much is left with me?
3. Subtract
Rs 14.50
- Rs  2.50
__________
___________ 
4. Aarav and his friends went shopping. he bought things for Rs 50, Rs 37, Rs 19, and Rs 22. Aarav had a hundred-rupee note.How much money should he borrow from his friends to pay the bill?
5. 1 kg Apple cost Rs 110. How much money 5 kg apply will cost?
6. Convert 1350 paise to Rs
7. Add
Rs 1200.50
+ Rs 671.00
__________
________
8. Here is the price list for the shop

What is the price of 1 Shirt and 1 pants?
9. Ravi goes to the shop in the previous question and decides to buy one of each item. How much he will need to pay?
10. Aarav went to the same shop and decides to buy 1 perfume,1 belt, and 1 purse. how much money he need to give

 

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x