physicscatalyst.com logo



Ncert Solutions for Class 6 Mathematics Decimals Exercise 8.4,8.5,8.6




In this page we have Ncert Solutions for Class 6 Mathematics Decimals Exercise 8.4,8.5,8.6. Hope you like them and do not forget to like , social share and comment at the end of the page.

Exercise 8.4


Question 1

Express as rupees using decimals.

(a) 5 paise

 (b) 75 paise

(c) 20 paise

(d) 50 rupees 90 paise

(e) 725 paise

Answer

We know that 100 paise = Rs 1

Therefore, 1 paise = Rs 1/100

a) 5 p = 5/100=Rs .05

b) 75 p = 75/100= Rs .75

c) 20 p = 20/100= Rs .2

d) 50 rupees 90 paise = 50 + 90/100= Rs 50.9      
e) 725 paise= 725/100 = Rs 7.25

Question 2

Express as metres using decimals.

(a) 15 cm

(b) 6 cm

(c) 2 m 45 cm

(d) 9 m 7 cm

(e) 419 cm

Answer

1 m= 100 cm so 1 cm =1/100 m

a) 15 cm= 15/100 m =.15 m

b) 6 cm= 6/100 m =.06m

c) 2 m 45 cm = (2+ 45/100) m= 2.45 m

d) 9 m 7 cm = (9+ 7/100) m= 9.07 m

e) 419 cm= 4.19 m

Question 3

Express as km using decimals.

(a) 8 m

(b) 88 m

(c) 8888 m

 (d) 70 km 5 m

Answer

1km =1000m

1m =1/1000 km

a) 8 m = 8/1000 km=.008 km

b) 88 m = 88/1000 km=.088 km

c) 8888 m = 8888/1000 km=8.888 km

d) 70 km 5m = (70 + 5/1000) km=70.005 km

Question 4

Express as kg using decimals.

(a) 2 g

(b) 100 g

(c) 3750 g

(d) 5 kg 8 g

(e) 26 kg 50 g

Answer

1kg =1000g

1g =1/1000 kg

a) 2 g = 2/1000 kg=.002 kg

b) 100 g = 100/1000 kg=.1 kg

c) 3750 g = 3750/1000 kg=3.75 kg

d) 5kg 8g = (5+ 8/1000) kg=5.008 kg

e) 26kg 50 g = (26+ 50/1000) kg=26.50 kg

Exercise 8.5


Question 1

Find the sum in each of the following:

(a) $0.007 + 8.5 + 30.08$

(b) $15 + 0.632 + 13.8$

(c) $27.076 + 0.55 + 0.004$

(d) $25.65 + 9.005 + 3.7$

(e) $0.75 + 10.425 + 2$

(f) $280.69 + 25.2 + 38$

Answer

(a) $0.007 + 8.5 + 30.08$

   .0007

 8.500   +

30.080


38.587


(b) $15 + 0.632 + 13.8$

15 .000

   0.632   +

13.800


29.432

Similarly

(c) $27.076 + 0.55 + 0.004$

=27.630

(d) $25.65 + 9.005 + 3.7$

=38.355

(e) $0.75 + 10.425 + 2$

=13.175

(f) $280.69 + 25.2 + 38$

=343.890

Question 2

Rashid spent Rs 35.75 for Math’s book and Rs 32.60 for Science book. Find the total amount spent by Rashid.

Answer

Amount spent for Math’s book = Rs. 35.75

Amount spent for Science book = Rs. 32.60

Total amount spent for the books by Rashid = 35.75 + 32.60

35 .75

32. 60 +

68.35

So, Rashid spent Rs. 68.35 for the books.

Question 3

Radhika’s mother gave her Rs 10.50 and her father gave her Rs 15.80, find the total amount given to Radhika by the parents?

Answer

Money given by mother to Radhika = Rs. 10.50

Money given by father to Radhika = Rs. 15.80

Total money radhika had = Rs. 10.50 + 15.80

 Doing the addition similarly as given above

Total amount=26.30

Question 4

Nasreen bought 3 m 20 cm cloth for her shirt and 2 m 5 cm cloth for her trouser. Find the total length of cloth bought by her.

Answer

We know that 1 m=100 cm and 1 cm = 1/100 m

Length of the cloth purchased for shirt = 3 m 20 cm
=3m + 20/100 m= 3.2 m

Length of the cloth purchased for trouser = 2 m 5 cm

=2m + 5/100m = 2.05 m

Total length of the cloth purchased

 =3.20 + 2.05

Doing the addition similarly as given above in addition question

Total length of the cloth purchased = 5.25 m

Question 5

Naresh walked 2 km 35 m in the morning and 1 km 7 m in the evening. How much distance did he walk in all?

Answer

We know that 1 km=1000 m and 1 m = 1/1000 km

Distance walked by Naresh in the morning = 2 km 35 m

= 2 km + 35/1000 km= 2.035 km

Distance covered by Naresh in the evening = 1 km 7 m

= 1 km + 7/1000 km= 1.007 km

Distance Naresh walked in all = $(2.035 + 1.007)$ km

=3.042 km

Question 6

Sunita travelled 15 km 268 m by bus, 7 km 7 m by car and 500 m on foot in order to reach her school. How far is her school from her residence?

Answer

We know that 1 km=1000 m and 1 m = 1/1000 km

Distance travelled by Sunita in bus = 15 km 268 m

= 15 km  + 268/1000 km= 15.268 km

Distance travelled by Sunita in car = 7 km 7 m

=7 km + 7/1000 km= 7.007 km

Distance travelled by Sunita on foot = 500 m = 0.5 km

Total distance of school from residence =$15.268 + 7.007 +0.5 =22.775$ km

Question 7

Ravi purchased 5 kg 400 g rice, 2 kg 20 g sugar and 10 kg 850 g flour. Find the total weight of his purchases.

Answer

Amount of rice = 5 kg 400 g = 5.400 kg

Amount of sugar = 2 kg 20 g = 2.020 kg

Amount of flour = 10 kg 850 g = 10.850 kg

Total weight of the purchases =5.400 kg + 2.020 kg + 10.850 kg

=18.270 kg

Total amount of purchase = 18.270 kg



Exercise 8.6


Question 1

Subtract:

(a) Rs 18.25 from Rs 20.75

(b) 202.54 m from 250 m

(c) Rs 5.36 from Rs 8.40

(d) 2.051 km from 5.206 km

(e) 0.314 kg from 2.107 kg

Answer

a)

20.75

18.25 -

02.50

b)

250.00

202.54 -

47.46

c)

8.40

5.36 -

3.04

d)

5.206

2.051 -

3.155

e)

2.107

 0.314 -

1.793


Question 2

Find the value of:

(a) $9.756 - 6.28$

(b) $21.05 - 15.27$

(c) $18.5 - 6.79$

(d) $11.6 - 9.847$

Answer

Solving similarly as above

(a) $9.756 - 6.28 =3.476$

(b) $21.05 - 15.27=5.78$

(c) $18.5 - 6.79=11.71$

(d) $11.6 - 9.847=1.753$

Question 3

Raju bought a book for Rs 35.65. He gave Rs 50 to the shopkeeper. How much money did he get back from the shopkeeper?

Answer

Cost of the book Raju purchased = Rs. 35.65

Money paid by Raju to the shopkeeper = Rs. 50

Remaining = Rs. 50 – Rs. 35.65

Solving the subtraction similarly as given above

 = Rs 14.35

Question 4

Rani had Rs 18.50. She bought one ice-cream for Rs 11.75. How much money does she have now?

Answer

Money initially with Rani = Rs. 18.50

Amount Rani spent on an ice-cream = Rs. 11.75

Remaining Money with Rani = $18.50 - 11.75$

Solving the subtraction similarly as given above

 = Rs 6.75

Question 5

Tina had 20 m 5 cm long cloth. She cuts 4 m 50 cm length of cloth from this for making a curtain. How much cloth is left with her?

Answer

Length of the cloth which Tina had = 20 m 5 cm = 20.05 m

Length of the cloth which Tina cuts = 4 m 50 cm = 4.50 m

Length of the cloth left with her = 20.05 m – 4.50 m

=15.55 m

Question 6

Namita travels 20 km 50 m every day. Out of this, she travels 10 km 200 m by bus and the rest by auto. How much distance does she travel by auto?

Answer

1 Km =1000m and 1 m=1/1000 km
Total distance Namita travelled every day is 20 km 50 m = 20.050 km

Distance travelled in bus is 10 km 200 m = 10.200 km

Distance travelled in auto= Total distance travelled - distance travelled in Bus

$=20.050 - 10.200 =9.850 km$

Question 7

Aakash bought vegetables weighing 10 kg. Out of this, 3 kg 500 g is onions, 2 kg 75 g is tomatoes and the rest is potatoes. What is the weight of the potatoes?

Answer

We know that 1 kg=1000g and 1 g= 1/1000 kg
Given

Total weight of the vegetables purchased by Aakash = 10 kg

Weight of onions purchased = 3 kg 500 g = 3.500 kg

Weight of tomatoes of Purchased = 2 kg 75 g = 2.075 kg

Total Weight of onions and tomatoes = 3.500 + 2.075 kg

=5.575 kg

Weight of potatoes = Total Weight of the vegetables – weight of onions and tomatoes

$=10- 5.575 =4.425$ kg


Download this assignment as pdf
link to this page by copying the following text
Also Read



Reference Books for class 6

Practicing make students fluent in their concept. Help your child practice math using our Class 6 Maths worksheets (Kindle Edition)
You can use this ebook on PC, tablet, mobile devices by using Free Kindle Reading Apps for android and ios.
Given below are the links of some of the reference books for class 6 science and class 6 math.

  1. Science Foundation Course For JEE/NEET/NSO/Olympiad - Class 6
  2. Science for Class 6
  3. Mathematics Foundation Course For JEE/IMO/Olympiad - Class 6
  4. Mathematics for class 6 by R S Aggarwal

You can use above books for extra knowledge and practicing different questions.



Class 6 Maths Class 6 Science

Practice Question

Question 1 What is $\frac {1}{2} + \frac {3}{4}$ ?
A)$\frac {5}{4}$
B)$\frac {1}{4}$
C)$1$
D)$\frac {4}{5}$
Question 2 Pinhole camera produces an ?
A)An erect and small image
B)an Inverted and small image
C)An inverted and enlarged image
D)None of the above






Note to our visitors :-

Thanks for visiting our website.
DISCLOSURE: THIS PAGE MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS, MEANING I GET A COMMISSION IF YOU DECIDE TO MAKE A PURCHASE THROUGH MY LINKS, AT NO COST TO YOU. PLEASE READ MY DISCLOSURE FOR MORE INFO.